Tikaboo.pl - internetowy sklep górski

Uprzęże biodrowe

Uprzęże biodrowe są obecnie najbardziej popularnym typem uprzęży wspinaczkowych. Używa się ich głównie w trakcie wspinaczki w skałkach i na sztucznych ścianach wspinaczkowych. Uprzęże biodrowe stosowane są także podczas górskich, ekstremalnych wspinaczek w czasie prowadzenia bez ciężkiego plecaka. Uprząż biodrowa powinna być ściśle dopasowana do sylwetki wspinacza – zarówno pod pas biodrowy jak i pod pasy udowe nie powinno się dać wsunąć dłoni. Dopasowanie nie może być jednak też za ciasne, ponieważ utrudniało by to wówczas oddychanie i krępowało ruchy. Pas biodrowy uprzęży musi znajdować się nad kośćmi miednicy.

Biodrowe uprzęże wspinaczkowe dzielimy na uprzęże skałkowe i uprzęże górskie. Uprząż skałkowa jest przede wszystkim znacznie lżejsza, posiada regulację jedynie w pasie biodrowym, nie mając regulowanych pasów udowych. Pas biodrowy jest również znacznie węższy niż w uprzężach górskich. Taka konstrukcja uprzęży skałkowych ma na celu zredukowanie do minimum ich wagi.

Uprzęże górskie zaopatrzone są w dwie klamry regulujące pas biodrowy oraz klamry regulujące pasy udowe. Pełna regulacja niezbędna jest w celu właściwego dopasowania uprzęży do różnej grubości ubrania stosowanego w trakcie górskiej wspinaczki w różnych warunkach pogodowych. Tylna część pasa biodrowego jest zdecydowanie szersza, co ma poprawić komfort użytkowania w trakcie wiszenia na stanowiskach.